Transport w Warszawie (plus rowery/hulajnogi/auta inoggy)
Warszawa uchodzi za miasto bardzo dobrze skomunikowane. Poruszanie się po mieście jest dość łatwe, kiedy korzystamy z komunikacji miejskiej, a do dyspozycji mamy także rozwiniętą sieć rowerów miejskich, elektrycznych hulajnóg oraz auta do wynajęcia, np. samochody oferowane przez innogy. Pomimo tworzących się w godzinach szczytu korków na największych arteriach miasta, mieszkańcy raczej nie narzekają na komunikację. W Warszawie istnieje dobrze zaplanowana sieć dróg, włącznie z obwodnicami, zawsze też można liczyć na punktualne autobusy i tramwaje, które zabiorą nas w dowolny punkt stolicy, ale przede wszystkim wygodnie i szybko podróżuje się metrem, którego trzecia nić jest właśnie w budowie. Jeżeli dodać do tego kolej podmiejską oraz pamiętać o całej infrastrukturze komunikacyjnej, to otrzymujemy obraz miasta, w którym przemieszczanie się wygląda naprawdę nieźle.
Komunikacją miejską w Warszawie zajmuje się Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM). Linie autobusowe w tzw. strefie drugiej obsługują także miejscowości znajdujące się w pobliżu stolicy (konieczne jest wykupienie specjalnego biletu dla strefy drugiej). Obecnie kierowcy autobusów i tramwajów nie sprzedają biletów, lecz pojazdy zaopatrzone są w biletomaty. Są to nowoczesne i wygodne pojazdy z klimatyzacją i dobrze urządzoną przestrzenią dla pasażerów. Funkcjonują linie nocne. Wszystkimi liniami możemy podróżować mając przy sobie bilety: jednorazowe, weekendowe, 3-dniowe, dobowe, miesięczne lub 90-dniowe. Niekiedy, np. podczas świąt, uruchamiane są linie okresowe. Tramwajem lub autobusem dotrzemy praktycznie w każdy punkt miasta.
Jeszcze lepiej używać metra. Obecnie działają dwie linie metra, które spotykają się w centrum, na stacji Świętokrzyska. To najdogodniejszy środek transportu. Wagony metra są czynne w godzinach od 5 rano do 1 w nocy, a w weekendy nawet dłużej. Podróż metrem jest nie tylko szybka, lecz również wygodna, a to ze względu na komfort wagonów metra. ZTM zarządza też siecią Szybkiej Kolei Miejskiej. Możemy nią jeździć dzięki tym samym biletom, które kasujemy np. w tramwajach. SKM dostaniemy się do każdej większej miejscowości województwa mazowieckiego. Z tego środka transportu korzystają przede wszystkim osoby dojeżdżające do pracy w Warszawie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać się koleją np. w weekend za miasto.
Prawdziwą rewolucją kilka lat temu było stworzenie miejskiej sieci rowerów publicznych Veturilo. Obecnie w węzłowych miejscach na mapie miasta za niewielką opłatą możemy wypożyczyć taki rower. Wśród warszawiaków rowery publiczne cieszą się dużą popularnością. Nowością są natomiast elektryczne hulajnogi (zgodnie z nowymi przepisami będą traktowane jak pojazdy). To jeszcze jeden sposób przemieszczania się po mieście, szczególnie na krótkie dystanse.
Miasto obsługuje także wiele firm taksówkarskich. Najpopularniejszą z nich jest Uber. Niektóre firmy oferują aplikacje mobilne do zamawiania kursów. Średnia cena wynajmu usługi taxi to około 1,50 złotych za kilometr. Taksówki w Warszawie są widoczne na wszystkich ulicach. W ostatnim czasie rozwinęło się także kilka firm, które w przystępnych cenach wypożyczają samochody. Na szczególną uwagę zasługuje innogy, która wypożycza dwumiejscowe, elektryczne BMW. Na zasadzie car sharing możemy cieszyć się bardzo nowoczesnym samochodem za przystępną cenę. Jak widać w Warszawie nie jest trudno dostać się do miejsca przeznaczenia. Ponadto można to zrobić na kilka różnych sposobów, a ich wybór zależy tylko od nas.