Przeprowadzka do Warszawy z innego kraju

Warszawiacy z reguły ciepło witają przybyszów z nowych krajów, którzy chcą zamieszkać w stolicy Polski. Przybywający do Warszawy obcokrajowiec musi jednak zdać sobie sprawę z kilu rzeczy, które będą mu niezbędne już na etapie planowania przeprowadzki do Polski. W tym artykule postaramy się podpowiedzieć nieco osobom z innych krajów przeprowadzającym się do Warszawy.

Każdy obcokrajowiec trafiający do Warszawy, może czuć się tu bezpiecznie.

Społeczność stolicy jest przyzwyczajona do odmiennego koloru skóry, stylu ubierania się, dobrze komunikuje się w języku angielskim i chętnie udziela wskazówek, np. tych dotyczących znalezienia drogi.. W Warszawie, dużej stolicy europejskiej, mieszka mnóstwo ekspatów, którzy od dawna wpisują się w przestrzeń tego miasta.

Wynajem 2-3 pokojowego mieszkania w Warszawie to koszt miesięczny około 3000-4000 złotych. W tej cenie można już liczyć na dobry standard. Mieszkania na wynajem w Warszawie najlepiej wynajmować przez kontakt z firmą zajmującą się nieruchomościami. Międzynarodowe środowisko warszawskie przysporzy nowych znajomych, także z krajów, z którego przyjeżdżasz. Integracja i wzajemne poznawanie się są łatwe, ponieważ można odnaleźć swoich rodaków, którzy prowadzą jakąś działalność, spotykają się, tworzą wspólnoty lub diaspory.

Jeśli korzystasz z solidnej agencji nieruchomości – doradcy na pewno pomogą Ci przy wyborze odpowiedniej dzielnicy, przedszkola dla dziecka, ponieważ znają miasto jak własną kieszeń.

Warto jeszcze przed przeprowadzką z innego kraju dowiedzieć się cokolwiek o zwyczajach Polaków. Pozwoli to szybko nawiązać kontakt z miejscem, ludźmi, szybko się zadomowić. Jeżeli nie znasz języka polskiego, to nie martw się, ponieważ istnieje wiele kursów dla obcokrajowców. Polski powszechnie jest uważany za jeden z najtrudniejszych języków świata, ale nie przesadzajmy. Szkoły takie jak Polish for Foreigners, Academia Polonica czy Szkoła Języka Polskiego Together – pozwolą Tobie na szybkie opanowanie podstaw języka Mikołaja Reja.

Musisz także liczyć się z większymi kosztami utrzymania w Warszawie, niż w innych częściach kraju. Nie trudno tu o pracę, a obcokrajowcy będący native speakerami łatwo znajdą swoje miejsce wykonywania zawodu.

Skontaktuj się z Urzędem do spraw Cudzoziemców i sprawdź czy wszystkie Twoje dokumenty są w porządku. zalegalizowanie pobytu trwa raczej długo, ale zwykle kończy się sukcesem. W Urzędzie uzyskasz także cenne informacje.

Warszawa jest miastem wielokulturowym, które chętnie wita osoby pochodzenia zagranicznego, a te szybko integrują się z miastem oraz jego mieszkańcami. Specjalną grupą osiedlającą się w Warszawie są studenci, ale ta grupa otrzymuje wsparcie z uczelni. Istnieje też wiele firm transportowych, które działają na terenie UE i pomogą przewieźć cenny dobytek. Zapraszamy do osiedlania się w Warszawie i cieszenia się jej możliwościami!