Transport Publiczny w Warszawie!

Po Warszawie możesz poruszać się za pomocą tramwajów, autobusów, metra oraz SKM (Szybka Kolej Miejska).
W każdym z wyżej wymienionych środkach transportu obowiązują te same bilety. Bilet można kupić w niektórych autobusach, w kioskach (zazwyczaj są one zlokalizowane w pobliżu przystanków), z biletomatów na stacjach metra oraz w punktach sprzedaży oznaczonych naklejkami ZTM.


Możemy kupić następujące rodzaje biletów:
– bilety czasowe (20-minutowe, 40-minutowe, 60-minutowe, 90-minutowe),
– bilety jednorazowe (dla strefy 1, dla strefy 1 i 2),
– bilety krótkookresowe (dobowy, weekendowy, grupowy weekendowy),
– bilety długookresowe (30-dniowy, 90-dniowy),
– bilet długookresowy na jedną linię,
– bilet seniora (skierowany do osób, które ukończyły 65. rok życia).
Dostępna dla podróżujących jest także Warszawska Karta Miejsca. Jest to spersonalizowana karta.

Linie tramwajowe są oznaczone numerami od 1 do 79. Numery od 1 do 39 oznaczają podstawowe połączenia. Linie tramwajowe od 40 do 49 kursują o określonych porach dnia lub tygodnia (np. w godzinach szczytu). Reszta numerów to tramwaje kursujące na liniach specjalnych lub zastępczych. W przypadku awarii lub zaplanowanych prac możliwe jest wstrzymanie ruchu tramwajów. W takim przypadku możemy korzystać z zastępczej komunikacji – są to autobusy oznaczone literą „Z” lub literą „Z” wraz z cyfrą.

Linie autobusowe są numerowane od 100 do 399. Zakres 300-399 to linie okresowe, które kursują w określonych porach dnia lub tygodnia. Linie 400-599 to autobusy „pospieszne”, które zatrzymują nie tylko na niektórych przystankach. Linie numer 400-499 kursują w wybranych porach dnia lub tygodnia. Linie oznaczone literą “E” oraz cyframi to linie ekspresowe – pozwalają na szybkie przemieszczanie się między odległymi dzielnicami. Autobusy te zatrzymują się tylko na niektórych przystankach. W Warszawie istnieją także autobusy linii nocnych, które są oznaczone literą „N” oraz cyframi.

Linia metra łączy Bielany z Ursynowem i przebiega przez Śródmieście (centrum). Metro kursuje (w przybliżeniu) od 5:00 rano do 1:00 w nocy. W nocy z piątku na sobotę oraz z soboty na niedzielę kursowanie metra jest wydłużone do godziny 3:00 (co 15 minut).
Pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej są oznaczone literą „S”. W pociągach obowiązują bilety ważne w strefie 1 i 2.

Informacje na temat rozkładów znajdziesz na: http://www.ztm.waw.pl/?l=2
Aby znaleźć odpowiednie połączenie możesz skorzystać z: http://warszawa.jakdojade.pl

Następny artykuł z kategorii: Jak znaleźć najlepsze mieszkanie do wynajęcia?