Porady
/11.10.2019

Umowa pośrednictwa na wyłączność, na czym polega współpraca i dlaczego przynosi więcej korzyści dla właściciela

Uwolnienie zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami w 2014 roku spowodowało, iż wiele osób postanowiło otworzyć agencję nieruchomości.

Z pozoru łatwy próg wejścia, bo nie trzeba zbyt wiele inwestować, biuro zawsze można wykupić na godziny, a szkolenia branżowe przestały być obowiązkowe. Niestety brak regulacji przełożył się na ogromny spadek jakości usług. Biura otwierały się jak grzyby po deszczu, zatrudniały młode, kompletnie niedoświadczone osoby, oferowały niskie prowizje, czasem wręcz dumpingowe. Tym samym rola pośrednika została sprowadzona do roli pazernego odźwiernego. Bylejakość na rynku, szarpanina o klientów, kolekcjonerzy ofert.

Co stało się później? – solidne agencje nieruchomości (z licencjami państwowymi, wiedzą i latami zdobywanym doświadczeniem), ale przede wszystkim agencje szanujące swoich klientów przebudowały swój model pracy i rozpoczęły współpracę „na wyłączność”.

I chociaż taki model współpracy znany jest w naszym kraju od lat i idealnie sprawdza się na rynkach zagranicznych, nadal właściciele podchodzą do niego trochę jak „pies do jeża”

Aby nieco rozwiać wątpliwości i wytłumaczyć, o co tak naprawdę chodzi postaramy się rozłożyć wyłączność na czynniki pierwsze.

CO TO JEST WYŁĄCZNOŚĆ

Zakup nieruchomości dla wielu osób to największa i najważniejsza transakcja finansowa w życiu, niezależnie o tego, czy oglądają mieszkanie na sprzedaż po raz pierwszy, czy mają już doświadczenie w tej kwestii. Wydawanie sporej sumy pieniędzy, bądź wiązanie się kredytem na wiele lat jest stresujące.

Żeby wyeliminować chociaż część obaw, kupujący nie mając odpowiedniej wiedzy polegają na pośrednikach.

Ale jak to wygląda w przełożeniu na sprzedającego i umowy z klauzulą wyłączności? – otóż prosta sprawa – kupujący oczekują, iż ich pośrednik ma odpowiednią wiedzę na temat nieruchomości oraz przepisów prawa, jest wiarygodny i uczciwy.

Co będzie, kiedy prezentowane mieszkanie pojawi się nagle w innych agencjach nieruchomości i jego wielkość, albo cena będą odbiegać od tego co przedstawił pośrednik? Pośrednik utraci zaufanie kupującego, potem na wiarygodności straci oferta i właściciel.

Aby tego uniknąć warto zastanowić się nad umową ‘na wyłączność’. Umowa taka zawierana jest przez klienta tylko z jedną agencją nieruchomości. Umowa z klauzulą wyłączności w żaden sposób nie ogranicza właściciela nieruchomości, ale dzięki takiej formie współpracy agencja może w pełni wykorzystać potencjał wszystkich swoich narzędzi, aby jak najszybciej doprowadzić do transakcji. Badania rynku wskazują, żę przy umowie na wyłączność do transakcji dochodzi aż dziesięciokrotnie szybciej.

Warto zdać sobie sprawę z tego, iż umowa na wyłączność nie oznacza, że biuro oferuje tę nieruchomość tylko „swoim” klientom, wręcz przeciwnie, mając zapewnione wynagrodzenie pośrednik informuje inne biura o posiadaniu takiej oferty, często też dzieli się prowizją działając przy sprzedaży z drugą agencją nieruchomości.

CO ZYSKUJE KLIENT

Przede wszystkim oszczędność czasu, komfort i wygoda. Właściciel kontaktuje się tylko z jednym pośrednikiem, przekazuje mu informacje na temat nieruchomości, podpisuje umowę (często też przekazuje klucze) i już nie musi się martwić o prezentacje mieszkania, wydatki na reklamę i promocję.

Drugim bardzo ważnym elementem jest bezpieczeństwo – jedna agencja nieruchomości dokonuje prezentacji, a co za tym idzie nie masz przypadkowych klientów z ulicy, tylko osoby, które są naprawdę zainteresowane, a przez mieszkanie nie przechodzi tłum oglądaczy. Poza tym umowa na wyłączność to zobowiązanie pośrednika, dlatego dopilnuje, żeby przed prezentacją wywietrzyć nieruchomości, a wychodząc sprawdzi czy wszędzie jest zgaszone światło, woda zakręcona, a okna zamknięte.

Zwiększa się również atrakcyjność i unikatowość oferty i właściciel zwiększa swoje szanse na uzyskanie wyższej ceny sprzedaży – bo przecież, gdy klient widzi ofertę w wielu biurach nieruchomości może pomyśleć, że sprzedającemu bardzo zależy i cenę można znegocjować.

Oferta jest prawdziwa i spójna, pozbywamy się chaosu, który często ma miejsce w przypadku współpracy z wieloma biurami (różne zdjęcia, opisy, ceny). Umowy otwarte często prowadzą do „kolekcjonowania” ofert i powielania nieprawdziwych informacji o nieruchomości przez różne biura.

Nieruchomość na sprzedaż nie znajduje się tylko w jednym biurze – pośrednik zgłasza ofertę innym biurom. Międzyagencyjne systemy wymiany ofert SWO albo MLS – to narzędzia do współpracy pośredników zajmujących się pracą na wyłączność. Twoja nieruchomość trafia do setek agentów z całej Polski.

Skuteczność reklamy i promocji na portalach internetowych – i tu prosta zasada – jeśli tylko jeden pośrednik ogłasza nieruchomość może przeznaczyć na jej promocję większe nakłady finansowe, nie bojąc się, że klient pójdzie do innego biura nieruchomości.

DLACZEGO WYŁĄCZNOŚĆ JEST WAŻNA DLA POŚREDNIKA

Przede wszystkim każdy człowiek chce otrzymywać wynagrodzenie za swoją pracę. Dokładnie tak samo jest w pośrednictwie. Pracując na umowie na wyłączność pośrednik ma odpowiednią motywację do pracy, a kiedy ma motywację zrobi wszystko co w jego mocy, aby nieruchomość sprzedać.

Odeszły do lamusa umowy na wyłączność służące do przetrzymania klienta, szanujące się biuro nieruchomości dba o swoją renomę i klientów. Umowa na wyłączność to bezpieczeństwo dla pośrednika, dzięki czemu będzie inwestował pieniądze w reklamę i promocję nieruchomości oraz chętnie współpracował z innymi pośrednikami, jest w stanie monitorować jak jego praca przekłada się na zainteresowanie klientów, jest realnym wsparciem i doradcą klienta.

O CZYM POWINIEN PAMIĘTAĆ KLIENT – zanim podpisze się jakąkolwiek umowę obowiązkowo należy sprawdzić z jakim biurem nieruchomości rozpoczyna się współpracę. Co jest ważne – jak długo firma istnieje na rynku, czy i gdzie ma swoją siedzibę, ile osób zatrudnia, czy szkoli swoich pośredników oraz czy posiada obowiązkową polisę OC.

A JAK PRACUJEMY W LOCO REAL ESTATE

Na rynku nieruchomości w Warszawie agencji nieruchomości zajmujących się sprzedażą i wynajem nieruchomości w segmencie premium jest dość sporo. Ważne jest, że kiedy klient oddaje nam swoją nieruchomość na wyłączność, tak naprawdę współpracuje z kilkoma agencjami.

Doradcy LOCO Real Estate jako eksperci w branży nieruchomości współpracują z tylko z solidnymi partnerami, wiarygodnymi biurami nieruchomości, należą do nich m.in. En Casa, Partners International, Hamilton May, Miller Fukuda, Nowodworski Estates, Lions Estate.