Opieka zdrowotna w Warszawie
Polska ma publiczny, scentralizowany i darmowy system opieki zdrowotnej. Według polskiej konstytucji, obywatele kraju mają równy dostęp do usług zdrowotnych, niezależnie od ich statusu majątkowego.
Publiczny system opieki zdrowotnej jest finansowany z krajowego ubezpieczenia zdrowotnego – NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia). Ubezpieczenie zdrowotne stanowi 9% podatku od dochodów osobistych (7,75% jest odliczane od podatku PIT i 1,25% jest wpłacane indywidualnie przez ubezpieczonego).
W Polsce nie trzeba też płacić za transport medyczny, to także jest opłacane przez NFZ.
Aby skorzystać z systemu opieki zdrowotnej należy zarejestrować się u lekarza rodzinnego. Jest on odpowiedzialny za podstawową opiekę medyczną, a w razie potrzeby może skierować Cię do szpitala lub specjalisty.
W celu skorzystania z usługi lekarza powinieneś okazać:
- a) ubezpieczenie zdrowotne lub inny dokument potwierdzający opłacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – w przypadku osoby ubezpieczonej;
- b) decyzja podjęta przez burmistrza (prezydenta) gminy – w przypadku osób nieubezpieczonych.
Mimo, że system opieki zdrowotnej w Polsce jest darmowy, to jest bardzo powolny, a czasami także nieskuteczny. Dla tych, którzy chcą uniknąć kolejek w szpitalach publicznych, istnieje wiele prywatnych centrów medycznych i szpitali w Warszawie. Prywatny system opieki zdrowotnej w Polsce zapewnia niezawodną i lepszej jakości opiekę medyczną.
Źródło: http://www.easyexpat.com/en/guides/poland/warsaw/health/general-practitioner.html
Następny artykuł z kategorii: Food & drink – gdzie spędzić wspaniały czas z przyjaciółmi!