Jakie prawa ma najemca mieszkania?
Najemca mieszkania ma nie tylko obowiązki w postaci regularnego uiszczania czynszu w ustalonej wysokości, ale również prawa. Zapewniają mu je zarówno Kodeks cywilny, jak i ustawa o ochronie praw lokatorów. Wiele kwestii może normować również umowa, którą podpiszą zainteresowane strony. To w niej można zamieścić zapis umożliwiający najemcy trzymanie w wynajętym mieszkaniu zwierząt domowych. Ponieważ najemcy często nie mają wystarczającej wiedzy o swoich prawach, postanowiliśmy rozwiać ich wątpliwości – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
Czy drobne zmiany w mieszkaniu wymagają zgody wynajmującego?
Warszawa i pozostałe duże miasta w Polsce są specyficznym rynkiem pod względem nieruchomości wystawianych na wynajem, a to dlatego, że bardzo często można spotkać się z apartamentami i mieszkaniami o wysokim standardzie.
Wstawienie dodatkowego mebla do mieszkania nie wymaga zgody właściciela, ale już drobne zmiany związane z np. z naruszeniem struktury ścian (tj. powieszenie obrazków, montaż półki) warto skonsultować. Pamiętajmy, że w momencie zakończenia umowy najmu to na najemcy ciąży obowiązek przywrócenia apartamentu do stanu poprzedniego, wprowadzone zmiany mogą wiązać się z koniecznością odmalowania i szpachlowania ścian.
Kto ponosi koszty usuwania usterek?
Kto będzie ponosił koszty usuwania usterek, np. naprawy zepsutego sprzętu RTV i AGD? Aspekt jest najczęściej przez strony umowy najmu pomijany i prowadzi do późniejszych nieporozumień i niesnasek. W takiej sytuacji punktem wyjścia zawsze powinny być dla nas regulacje zawarte w art. 666. Kodeksu Cywilnego, stanowiące, że najemca obowiązany jest do używania lokalu w sposób odpowiadający właściwości i przeznaczeniu rzeczy, a także Art. 681. i zapisy z Ustawy o Ochronie Praw Lokatora (Art. 6B).
Przy nowych mieszkaniach często sprzęty RTV/AGD objęte są gwarancją – mimo wszystko warto to potwierdzić z właścicielem. A jeśli nie należą do najnowszych – doprecyzujmy wszystko w umowie tak, żeby nie było niespodzianek takich, jak naprawa pralki po tygodniu od wprowadzenia się do mieszkania.
Czy najemca może trzymać w mieszkaniu zwierzęta?
Mieszkanie czy dom do wynajęcia o wysokim standardzie są oferowane przez właścicieli, którzy mają różne podejście do zwierząt. Czy najemca ma prawo trzymać kota lub psa w wynajmowanej nieruchomości? Tę kwestię najlepiej rozwiązać, umieszczając w umowie stosowny zapis. Zwierzęta mogą zniszczyć ściany lub meble znajdujące się w apartamencie. Pamiętajmy, że nawet jeżeli właściciel nieruchomości zgodzi się na zwierzę, najemca musi liczyć się z pokryciem kosztów wszelkich zniszczeń.
Właściciele mieszkań o podwyższonym standardzie czy apartamentów nie zawsze jednak są skłonni podpisać umowę z posiadaczami zwierząt. Nieporozumień można uniknąć w prosty sposób, czyli – tak jak wspomnieliśmy wyżej – precyzując tę kwestię w zawieranej umowie.
Czy właściciel może przychodzić do domu lub mieszkania bez zapowiedzi?
Prawa najemcy mieszkania czy domu dotyczą również możliwości korzystania z wynajmowanej nieruchomości w sposób niezakłócony. Oznacza to, że właściciel mieszkania nie ma prawa wchodzić do mieszkania czy domu pod nieobecność najemcy. Obowiązujące przepisy nie pozwalają mu też na sporadyczne, niezapowiedziane wizyty, których celem jest kontrola stanu apartamentu czy domu. Najemca ma jednak obowiązek udostępnić lokal, gdy wynajmujący chce usunąć usterkę lub administracja dokonuje przeglądów np. wentylacji.
Warszawa to duży, prężnie rozwijający się rynek nieruchomości. Jeżeli poszukujesz mieszkania o podwyższonym standardzie w dogodnej lokalizacji, skontaktuj się z doradcami LOCO Real Estate, którzy znajdą dla Ciebie odpowiednią propozycję.