Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?
W ostatnich latach inwestycje w nieruchomości mieszkalne są coraz popularniejsze. Przyczynia się do tego zarówno duży popyt na mieszkania na wynajem, jak i niskie oprocentowanie lokat bankowych. Inwestorzy, którzy chcą pomnożyć zgromadzone oszczędności, z nadzieją patrzą na zróżnicowany rynek nieruchomości. Szczególną popularnością cieszy się wynajem nowoczesnych 2-pokojowych mieszkań dla ekspatów, służących im jako alternatywa hoteli, a także luksusowych apartamentów i domów dla prezesów dużych firm czy pracowników placówek dyplomatycznych.
Korzyści wejścia na rynek nieruchomości
Inwestowanie w nieruchomości ma zarówno zalety, jak i wady. Wielu inwestorów postrzega ten sektor rynku jako kapitałochłonny. To prawda – w ostatnich latach ceny mieszkań w największych miastach Polski poszybowały w górę. Przykładowo w Warszawie kwartalny (IV kw. 2018 do I kw. 2019) wzrost cen oscylował w granicy 3,5%. Jeżeli jednak porównać średnie ceny mieszkań w stolicy z tymi sprzed roku, to wzrost jest jeszcze bardziej imponujący, bo dwucyfrowy – 14,6%[1].
Mimo że mieszkania w Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie w dobrej lokalizacji kosztują sporo, to inwestorzy mogą sfinansować ich zakup ze środków pochodzących z kredytów hipotecznych. Inwestowanie w nieruchomości przy wykorzystaniu dźwigni finansowej jest bardzo popularne. W ten sposób osoba dysponująca stosunkowo niewielką kwotą może stać się właścicielem drogiego apartamentu, z wynajmu którego bez trudu będzie pokrywała miesięczne raty kredytu.
Zakup mieszkania to inwestycja długoterminowa, a właściciel może liczyć na przychód co miesiąc. W ten sposób inwestowanie w nieruchomości jest postrzegane jako bezpieczne, a dodatkowo może być świetnym zabezpieczeniem na przyszłość. Co więcej, po nabyciu nieruchomości inwestor nie musi samodzielnie zajmować się szukaniem najemców. Na rynku zajmują się wyspecjalizowane agencje, które oferują kompleksową pomoc w znalezieniu najemców, a także w późniejszym tzw. zarządzaniu najmem.
Pierwsze kroki w inwestowaniu
Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem. Inwestowanie w nieruchomości nie jest wyjątkiem. Inwestorzy powinni być świadomi przede wszystkim tego, że posiadane przez nich mieszkania niekoniecznie będą wynajęte przez cały rok. Aby wyeliminować lub mocno ograniczyć wystąpienie takich sytuacji, warto zacząć od sprecyzowania typu nieruchomości i jej lokalizacji.
Rodzaj nieruchomości ma znaczenie dla wysokości osiąganego z inwestycji zwrotu. Z raportu przygotowanego przez NBP wynika, że inwestowanie w nieruchomości wciąż jest opłacalne – stopa zwrotu jest znacznie wyższa niż oprocentowanie lokat bankowych, a uzyskiwany z najmu czynsz umożliwia spłatę kosztów kredytu hipotecznego[2]. W największych miastach Polski rentowność najmu kształtuje się na poziomie ok. 5 proc. Część właścicieli nieruchomości uzyskuje jednak znacznie lepsze wyniki, bo decyduje się na wynajem wyłącznie określonej grupie odbiorców. Wynajem mieszkań w nowoczesnych budynkach lub luksusowych apartamentów jest szczególnie popularny wśród obcokrajowców i biznesmenów. Lokalizacja natomiast może mieć wpływ na szybkość wynajmu (np. dzielnica biznesowa).
Inwestowanie w nieruchomości wiąże się także z koniecznością znalezienia odpowiedniego mieszkania. Współpracując z deweloperem, pozornie otrzymamy lepszą cenę, ale w większości przypadków na mieszkanie trzeba będzie poczekać długie miesiące. Z alternatywą przychodzą agencje nieruchomości, które proponują wyselekcjonowane oferty nieruchomości z rynku wtórnego, a także pomoc i wsparcie merytoryczne podczas całego procesu zakupu nieruchomości.
Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?
Inwestycje w nieruchomości są opłacalne. Przede wszystkim właściciele mieszkań mogą oczekiwać zysków o wiele wyższych niż na lokatach bankowych. Aktualne oprocentowanie lokat nie zawsze nawet chroni skutecznie kapitał przed inflacją. Inaczej mówiąc, zakup mieszkania z myślą o jego późniejszym wynajmie może zagwarantować stały dopływ gotówki.
Eksperci zajmujący się tematem oszczędzania i inwestowania zwracają szczególną uwagę na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Powierzenie wszystkich posiadanych pieniędzy bankom czy nabycie za nie obligacji skarbowych nie jest rozsądnym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej i bezpieczniej jest zainwestować w kilka instrumentów inwestycyjnych. Nieruchomości mogą być jednym z nich.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego inwestowanie w nieruchomości może okazać się bardzo opłacalne – ich ceny wciąż rosną. Rynek nieruchomości znajduje się w tej chwili w fazie ekspansji. Chociaż deweloperzy z każdym miesiącem przystępują do realizacji kolejnych inwestycji, to ceny mieszkań wcale nie spadają. Kupując nieruchomość dziś, inwestor może zarobić dodatkowo sporą kwotę na jej sprzedaży.
[1] Reas.pl, Raport Rynek mieszkaniowy w Polsce QI 2019, http://www.reas.pl/publikacje (dostęp 2.09.2019).
[2] Nbp.pl, Raport Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w I kwartale 2019 r., https://www.nbp.pl/publikacje/rynek_nieruchomosci/ceny_mieszkan_03_2019.pdf (dostęp 2.09.2019).