Bieżąca sytuacja na rynku nieruchomości w Warszawie
Warszawa to aktualnie najdroższy rynek nieruchomości mieszkalnych w Polsce. To właśnie w stolicy deweloperzy są najbardziej aktywni. Jak wynika z danych GUS, w okresie od stycznia do lipca w województwie mazowieckim oddano do użytku 22,8 tys. mieszkań (dla porównania w drugim w kolejności województwie małopolskim było to 12,3 tys. mieszkań, czyli o ponad 10 tys. mniej)[1]. Jak zmieniały się ceny mieszkań i domów na przestrzeni lat? Czy aktualnie zakup nieruchomości mieszkalnej na wynajem jest jeszcze opłacalny?
Ewolucja rynku nieruchomości na przestrzeni lat
Sektor nieruchomości mieszkalnych w Polsce jest bardzo różnorodny. Na jego tle wyróżnia się Warszawa. To właśnie w stolicy deweloperzy prawie co roku ustanawiają nowe rekordy w liczbie oddanych do użytku mieszkań. Jak zmieniał się warszawski rynek nieruchomości na przestrzeni ostatnich lat? Warszawski rynek nieruchomości – jak każdy inny – ma cykliczny charakter. Oznacza to, że w ujęciu historycznym można wyodrębnić zarówno okresy hossy, jak i bessy.
Pierwsze wzmożone zainteresowanie nieruchomościami odnotowano tuż po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. W 2006 r. eksperci mówili już o ekspansji. Wówczas deweloperzy wykazywali bardzo dużą aktywność – z miesiąca na miesiąc na warszawskim rynku oddawane do użytku były kolejne inwestycje. Po załamaniu, którego punkt kulminacyjny miał miejsce w 2009 r., nastąpił okres stagnacji. Deweloperzy wciąż budowali sporo, ale kryzys gospodarczy oraz wprowadzenie Rekomendacji S znacząco ograniczyły możliwości nabycia nieruchomości przez klientów z udziałem zewnętrznych źródeł finansowania (banków), a to z kolei przełożyło się na mniejszy popyt i podaż.
W latach 2013-2015 r. na warszawskim rynku nieruchomości obserwowano ożywienie. Jednym z powodów było kontynuowanie rządowego programu mieszkaniowego. W 2014 r. funkcjonować zaczął program „Mieszkanie dla młodych”, który miał ułatwić młodym osobom zakup mieszkania. Deweloperzy odpowiadali na zainteresowanie inwestorów i co roku przystępowali do realizacji kolejnych inwestycji. Od 2016 r. mamy do czynienia z kolejną ekspansją w sektorze nieruchomości mieszkalnych.
Obecna sytuacja na rynku nieruchomości
Jak wygląda aktualnie warszawski rynek nieruchomości? Kolejne, cyklicznie przygotowywane przez ekspertów raporty wskazują, że ceny za mkw. powierzchni mieszkalnej w stolicy rosną z miesiąca na miesiąc. Przykładowo w kwietniu 2019 r. za mkw. na rynku pierwotnym trzeba było zapłacić średnio niemal 8 742 zł, czyli o 2,9 proc. więcej niż w marcu tego samego roku[2].
Mimo że warszawski segment nieruchomości mieszkalnych może skutecznie odstraszać cenami, to jednak chętnych na mieszkania nie brakuje. Dlaczego? Jednym z powodów jest niskie oprocentowanie lokat bankowych i innych instrumentów inwestycyjnych uchodzących za bezpieczne. Inwestorzy – zamiast zakładać lokaty, które aktualnie nie zawsze chronią nawet przed inflacją – szukają alternatywnych sposobów pomnażania środków. Jednym z nich jest właśnie zakup nieruchomości pod wynajem. W ostatnich latach nabywanie nieruchomości z myślą o ich późniejszym wynajmie jest coraz popularniejsze.
Z punktu widzenia inwestorów znaczenie mają również zróżnicowane oferty nieruchomości. Niemal w każdej dzielnicy Warszawy można znaleźć atrakcyjnie położone mieszkania, z których wynajmem właściciele nie będą mieć kłopotu.
Mimo że aktualnie warszawski rynek nieruchomości przeżywa ekspansję, to jest ona zdecydowanie inna niż ta, która miała miejsce w latach 2006-2008. Eksperci wskazują na większą liczbę nieruchomości z sektora premium oraz fakt, że większość mieszkań i domów jest nabywana z oszczędności, a nie finansowana z udziałem banków.
[1]Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-lipiec 2019 roku, https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/budownictwo/budownictwo-mieszkaniowe-w-okresie-styczen-lipiec-2019-roku,5,93.html (dostęp 30.08.2019).
[2]Ceny nowych mieszkań nadal w górę. Gdańsk droższy od Warszawy, https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-maj-2019-Raport-Bankier-pl-7669140.html (dostęp 30.08.2019).